single

Jaka jest różnica między tornistrem, plecakiem a teczką?

Jednym z kluczowych punktów w przygotowaniu dziecka do szkoły jest wybór tornistra. Teczka, plecak, saszetka - istnieje wiele nazw, wzorów i opcji łączenia. Jaka jest różnica między tornistrem, plecakiem a teczką? Co lepiej wybrać dla swojego dziecka?

Zacznijmy naszą klasyfikację od tornistra. Jest to torba z usztywnionymi ściankami i jedną krótką rączką. Przewożone w teczce podręcznej. Dzieci nie powinny z niego korzystać z powodu nierównomiernego obciążenia kręgosłupa - ciężar podręczników spada na jedną stronę.

Plecak szkolny

Plecaki są dobrym rozwiązaniem dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Ich układ mięśniowo-szkieletowy jest bardziej ukształtowany i już odporny na stres.

Plecak szkolny nie ma stelaża. Ma miękkie ścianki, w niektórych modelach dno i tył mogą być wzmocnione dla usztywnienia. 


Zalety plecaków do szkoły:
1. lekkość - plecaki do szkoły mają niską wagę;
2. kompaktowość (z uwagi na brak ramy);
3. przedziały i kieszenie są zazwyczaj dużo;
4. koszt w zdecydowanej większości przypadków jest niższy niż cena plecaków (wynika to z braku stelaża i cech konstrukcyjnych);

Rada: Jeśli zdecydujesz się wybrać plecak dla swojego dziecka, preferuj modele z wkładkami ortopedycznymi na plecach i szelkach oraz z uszczelnionym dnem. Uchroni to postawę dziecka przed skrzywieniem, a przybory szkolne przed zniszczeniem.

Tornistry szkolne

Tornistry szkolne to świetny wybór dla pierwszoklasistów i uczniów szkoły podstawowej. Posiadają sztywną ramę, uszczelnione dno, anatomiczne oparcie i szerokie pasy. 

Zalety plecaków szkolnych:
1. saszetka dobrze trzyma swój kształt;
2. anatomiczne oparcie równomiernie rozkłada obciążenie na plecy i talię
3. mocne oparcie wspiera plecy dziecka i służy jako bariera między plecami a rzeczami/studiami;
4. gęste ściany i dno chronią przybory szkolne przed uszkodzeniem, zakleszczeniem, zgnieceniem i zamoczeniem;
5. konstrukcja jest stabilna dzięki mocnej ramie;
6. twarde dno zapobiega produkt od ugięcia pod ciężarem przyborów szkolnych i "pukanie" na dolnej części pleców podczas chodzenia.

Rada: Wybierając plecak dla swojego dziecka, wybierz lżejszy model. Według ortopedów, waga w pełni zmontowanego produktu powinna być mniejsza niż 10% wagi ucznia szkoły podstawowej.

Co wybrać - plecak czy saszetkę?

Istnieje kilka kryteriów wyboru.

Wiek. Dla uczniów klas od pierwszej do piątej ortopedzi zalecają wybór plecaków lub plecaków z ortopedycznym oparciem. 

Wymiary. Szerokość produktu powinna odpowiadać szerokości ramion, a dół powinien znajdować się na wysokości talii.  Tylko w ten sposób ciężar podręczników zostanie prawidłowo rozłożony, a środek ciężkości będzie zrównoważony. Nigdy nie kupuj dziecku tornistra "za dużego", jest to obarczone problemami z postawą. 

Materiał. Niezależnie od rodzaju tornistra, polecamy zakup modeli z elementami odblaskowymi, wykonanych z grubego materiału syntetycznego. Dzięki temu produkt będzie służył długo, długo zachowa atrakcyjny wygląd i ochroni podręczniki przed wilgocią. Ponadto, syntetyk jest łatwiejszy do czyszczenia niż tkaniny naturalne. A dzięki odblaskowym wstawkom Twoje dziecko będzie zawsze widoczne podczas przechodzenia przez jezdnię.

Dzięki mnogości propozycji dziś różnica między plecakiem szkolnym a tornistrem może być prawie nieistotna, ponieważ istnieje szeroka gama plecaków ortopedycznych "hybrydowych". Wyglądają jak plecaki, ale mają sztywne dno i anatomiczne plecaki jak saszetki.

Dowiedz się wiecej z oferty sklepu internetowego https://nos-to.pl/ >>