single

Geneza Kapitan Marvel - kim jest ta postać z komiksów Marvela?

Mało prawdopodobne, że każdy zna imię i nazwisko tej niezwykłej kobiety. Postanowiliśmy przybliżyć Wam jej sylwetkę, na podstawie tego, czego dowiedzieliśmy się z komiksów.

Kapitan Marvel pochodziła z DC

Zanim przedstawimy naszą bohaterkę, omówmy kilka ciekawostek dotyczących genezy postaci. Captain Marvel był pierwotnie mężczyzną, który pojawił się w serii komiksowej o nazwie Whiz Comics wydawanej pod szyldem Fawcett Comics. Następnie do akcji wkroczyło DC Comics. Szefowie DC Comics szybko oskarżyli konkurencję o plagiat, twierdząc, że Superman stworzony przez Becka i Parkera to tak naprawdę Superman, tyle że o innym imieniu. Trwający dwanaście lat proces zakończył się zwycięstwem stron pozywających. Kapitan Marvel został zmuszony do zejścia ze sceny. Stan Lee obserwował całą akcję i wykorzystał zamieszanie. Wspólnie z Gene Colanem stworzyli superbohatera o imieniu Mar-Vell. Był on oparty na oryginalnym Captain Marvel, ale szybko zastrzegli oba imiona. Odkryli, że DC nabyło prawa do oryginału i że konkurencja DC również posiadała prawa. Stworzyli Shazama, a dziś możemy go znaleźć w książkach. Co to ma wspólnego z bohaterką filmu Shazam, który już niedługo będzie można zobaczyć w kinach? Mar-Vell wprawdzie umarł, ale nigdy więcej o nim nie słyszano. Carol Danvers była jego żeńskim odpowiednikiem i to jej przekazał swoją moc. Zobaczymy ją na dużym ekranie już 8 marca.

Dziewczyna z Bostonu i Logan

Carol Danvers jest dzieckiem Josepha Sr. Urodziła się w Bostonie i tam się wychowała. Otaczali ją młodsi bracia, Joseph junior, oraz Steven. Jej ojciec mocno wspierał obu chłopców i trzymał ją na "uboczu", spychając na "boczny tor". Odmówiła też pójścia na studia, więc ojciec zmusił ją do wstąpienia do Sił Powietrznych. Jej inteligencja i ukryte talenty uczyniły z niej bardzo inteligentną osobę. Wkrótce awansowała do pracy w wywiadzie i otrzymywała nowe misje. W jednej z misji poznała Logana, Kanadyjczyka, z którym połączyła ją przyjaźń na całe życie. Niektórzy twierdzą, że nawet więcej. Szybko stała się też wrogiem Czarnej Wdowy, agentki KGB. Carol rzuciła pracę jako analityk wywiadu, by przenieść się do NASA po tym, jak była torturowana w Lupiankach, a w końcu schwytana przez Wolverine'a. Tam poznała Dr. Waltera Lawsona (alter ego Mar-Vella). Po zdradzie Yog-Ronna, ten przedstawiciel rasy Kree przybył na Ziemię kilka lat wcześniej. Zakochał się i osiadł na stałe na naszej planecie.

Została nazwana Captain Marvel po tym, jak przybyła bronić planety. Danvers towarzyszyła mu w wielu pozaziemskich misjach. Podczas jednej z nich doznała poważnych obrażeń. Jednak promień z uszkodzonego PsycheMagnitronu uratował ją i przemodelował jej DNA, czyniąc z niej hybrydę człowieka i Kree. Wspomnienia Mar-Vell zostały wymieszane, co spowodowało, że miała zaniki pamięci i dwie osobowości walczące w jej głowie. Nasza bohaterka kontynuowała swoje przygody w szybkim tempie. Dołączyła do Avengers, poznała Defenders, X-Men i Spider-Mana. Jej moce cały czas rosły dzięki więzi z White Hole, znajdującym się w Imperium Shi'Ar. Zaprzyjaźniła się również z Osą, która pomogła jej zaprojektować i stworzyć nowy strój. Później została nazwana Ms. Marvel i użyła tego pseudonimu do walki z Ronanem, M.O.D.O.K. Red Skullem.

Po bardziej dramatycznych wydarzeniach, Mystique zabił jej chłopaka, a Carol zaczęła pić. Tony Stark i Danvers byli w stanie wyciągnąć ją z nałogu. Mar-Vell, który pokonał międzygalaktycznych złoczyńców używając nadludzkich zdolności, przegrał swoją walkę z rakiem, podczas gdy ona przechodziła wiele wzlotów i upadków. Monica Rambeau przejęła jego moc. Dzięki inżynierii genetycznej, zdolności Captain Marvel zaczęły "wskakiwać" na kolejne osoby, w tym Genisa Vella i PhylaVella (dzieci Mar-Vella), agenta Skrullów Khn'nr oraz jednego z Kree - Noh-Varra. W końcu dotarli do Carol Danvers i udało się ją mianować kapitanem. Do dziś nie odpuściła.

Więcej ciekawostek o filmach znajdziesz na https://spokeo.pl/film

komiksy Marvela

Thanosie, masz przechlapane!

Zdolności Carol Susan Jane Danvers przekraczają wszelkie skale. Po połączeniu się z rasą Kree, by zyskać moce Marvella, ta blondwłosa, niebieskooka kobieta mierzy 6 stóp 1 cala. Od tego czasu stała się superbohaterką, której trudno dorównać. Nie ma sobie równych ani w Spider-Manie, ani w Kapitanie Ameryce, ani w Hulku. Kobieta posiada nieograniczone zasoby energii, którymi może manipulować. Potrafi latać szybciej niż światło i dźwięk, a nawet potrafi stworzyć bramę podprzestrzenną. Nie potrzebuje żadnych urządzeń podtrzymujących życie, gdy jest w kosmosie. Potrafi również wystrzeliwać wiązki energii z dłoni, jeśli tylko tego zapragnie. Badania Hanka Pyma wykazały, że jest ona nadludzko silna i może również wystrzeliwać wiązki energii ze swojej dłoni. Może podnieść taką samą ilość, ale to nie jest jej limit. Jest również odporna na trucizny i substancje toksyczne. Posiada także siódmy zmysł, który ostrzega ją, gdy jest w niebezpieczeństwie. Carol jest silną kobietą, pomimo swoich nadludzkich zdolności. Danvers przez całe swoje życie zmagała się z przeciwnościami losu. Danvers potrafi uderzyć w twarz, lub zrobić coś gorszego, bez wahania i pytania, czy jest to właściwe. Nie jest wzorem cnoty. Wspomniałem wcześniej, że w pewnym momencie mocno piła i nadal zagląda do kieliszków. Jest też ostrym mówcą, potrafi zażartować z językiem i ma słownictwo, które mogłoby zawstydzić marynarzy. Jest również bardzo charakterna. Była pierwszą kobietą, która została wybrana do panteonu. Jest najbardziej uwielbianą komiksową postacią kobiecą. Czy Thanos i ona mają jakiekolwiek szanse na wygraną?

Komiksy vs. Filmy

Prawdopodobnie zobaczymy inną sylwetkę Kapitan Marvel niż ta, którą widzimy w filmach. Wiemy na pewno, że nie dołączy do niej Wolverine i żaden z X-Menów. Wątpliwe jest również, że zostaną oni wspomniani. Jakie inne różnice zostaną ujawnione w filmie? To się dopiero okaże. Nie będziemy jednak ponosić odpowiedzialności, jeśli niektóre z wymienionych rzeczy zostaną pominięte. Nie bądźcie na nas źli, jeśli zepsuliśmy jakąś część fabuły. Wyobrażamy sobie wspaniałą przygodę z nowym supervillainem, który podbije nasze serca. Nie możemy się doczekać kolejnych filmów z jej udziałem. Życzymy tego sobie i Wam.

Więcej do przeczytania na https://spokeo.pl/